top of page

Kilimanjaro Tırmanışı Turu

69957381-africa-wallpapers.jpg
KILIMANJARO
Tırmanışı
Tur Kodu:

KT9

Süresi

9  gün

Grup Sayısı:

1 - 6 Kişi

Tarihler

Talep Doğrultusunda Yıl Boyu

Rehber

1 Asil ve 1 Yardımcı Rehber, 1 Aşçı, kişi başı 2'şer Hamal

Seyahat Şekli:

Rehber Eşliğinde Yürüyüş Turu

Konaklama

Dağ Kulübesi, 5* Şehir Oteli

Tura dahil
Hizmetler:

Türk Havayolları ile İstanbul-Kilimanjaro-İstanbul direkt uçuşları, 2 gece oda-kahvaltı (Tırmanıştan önce ve sonra), 5 gece tam pansiyon konaklama,  Tırmanış süresince besin ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte sabah, öğle ve akşam yemekleri,

Kilimanjaro Milli Parkı giriş ücretleri,  Kulübe konaklama ücretleri, gerek olması durumunda arama-kurtarma ücretleri, Kilimanjaro tırmanışı hakkında brifing, İngilizce konuşan 2 dağ rehberi (1 Asil + 1 Yardımcı rehber), Aşçı ve Kişi başı 2 Hamal (porter),   Rehberlik, Aşçı ve Taşıma hizmetleri, Mevye ve içecek ikramları, Kişi başı 1 çanta (max. 15 kg.) taşıma hizmeti

Gezilecek
bölgeler:

Moshi (2 gece)
Kilimanjaro Milli Parkı (5 gece)

Ekstra Aktiviteler

Oteller

İki Kişilik Odada Kişi Başı Yetişkin 

$3.150'dan itibaren

İki kişilik Odada Tek Konaklama Farkı 

150 USD

 

 Sorularınız için lütfen bize yazın 

Teşekkürler! Gönderildi

Turumuz Hakkında...

Mevcut rotalar içinde kısmen kolay rotalardan sayılan Marangu tırmanış rotası, konaklama alternatifleri ve tüm yıl boyunca tırmanışa elverişli olmasıyla da en popüler rotalardan biridir. Pratikliği söz konusu olduğunda Coca-Cola Rotası olarak da adlandırılan Marangu Route, konaklama tesisleri sebebiyle kamp malzemesi taşıma zorunluluğu gerektirmemesi de bu rotayı cazip kılan sebeplerden biridir.

Görülebilecek Hayvanlar

Fil, Zebra, Antilop

Konaklama & Oteller

Kilimanjaro Wonders Hotel (2), Mandara Hut (1), Horombo Hut (3) & Kibo Hut (1).

Türk Havayolları ile 9 Gün Kilimanjaro Tırmanışı Turu   $3.150'dan  başlayan fiyatlarla...

1. GÜN   İSTANBUL – KİLİMANJARO HAVALİMANI

Tarifeli uçağınızın kalkış saatine bağlı olarak akşam üzeri İstanbul Havalimanı Dış Hatlar kontuarında buluşuyor, pasaport ve bilet işlemlerinizin tamamlanmasının ardından Tanzanya’ya hareket ediyorsunuz. Yaklaşık 7,5 saat sürecek uçuşunuzda gecelemeniz uçakta olacak.

 

2. GÜN  KİLİMANJARO HAVALİMANI - MOSHI

Sabah Kilimanjaro Havalimanına varışınızın ardından karşılanıyor ve Kilimanjaro’nun eteğinde kurulu olan Moshi’deki otelinize transferiniz gerçekleştiriliyor. Check-in işlemlerinizin ardından ertesi gün yapacağınız tırmanışın brifingini alıyorsunuz.
Konaklama oda-kahvaltı bazında Kilimanjaro Wonders Hotel’de olacaktır.

 

3. GÜN  MANDARA KULÜBESİ

Kahvaltınız sonrasında 08:00’de otelinizden ayrılıyor ve Marangu Kapısına hareket ediyorsunuz. Tırmanışınız 1.720 metrede bulunan Marangu kapısında başlayıp yağmur ormanlarının içinden yapacağınız 3-5 saatlik büyüleyici bir tırmanıştan sonra 2.700 metredeki Mandara kulübesinde son buluyor. Tırmanışınız sırasında mavi maymunları da görmeniz yüksek ihtimal… Kilimanjaro Dağına özgü endemik “Impatiens Kilimajaris” isimli küçük çiçekleri de yol boyunca görebilirsiniz. Dilerseniz 45 dakikalık ilave bir tırmanışla ulaşabileceğiniz Maundi Kraterine devam edebilir veya Mandara kulübesinde dinlenebilirsiniz.. 5 Çayı, akşam yemeği ve konaklama Mandara Kulübesinde…

 

Hava Durumu: Ilık ve rutubetli. T-Shirt, şort ve hafif yürüyüş ayakkabıları tercih edilmeli.

Konaklama ve akşam yemeği Mandara Klübesinde (Mandara Hut) olacaktır.

 

4. GÜN  HOROMBO KULÜBESİ

Kahvaltıdan sonra otelinizden ayrılıyor ve Maundi Krateri üzerinden ilerleyerek 3.720 metre yükseklikteki Horombo Klübesine doğru tırmanışa geçiyorsunuz. Yükseldikçe bitki örtüsü de değişmeye başlıyor. Son ormanlık alanı da geride bırakıyor ve daha yarı kurak bir arazide yükselmeye başlıyorsunuz. Bugün yaklaşık 5-7 saat arasında yürüyüşünüz olacak ve öğle yemeğinizi yol üstünde alacaksınız.. Yüksekliği iyiden iyiye hissetmeye başlarken temponuzu biraz düşürmenizi öneriyoruz. Swahili dilinde ‘yavaş yavaş’ anlamına gelen bugünkü parolanız “Pole Pole” eşliğinde uçsuz bucaksız manzaranın ve bitki örtüsünün keyfini çıkarıyorsunuz. Eğer hava açık ise, bulunduğunuz yerden Kibo ve Mawenzi tepelerini görmek mümkün olabilir… Öğleden sonra çayı, akşam yemeği ve konaklama Horombo Kulübesinde…

 

Hava Durumu:  Sabahları ılık olup öğleden sonra bulutlanma arttıkça serin olabilir. Şort, T-shirt ve yürüyüş botları tercih edilmeli… Öğleden sonra hava serinleyebileceğinden yanınıza uzun kollu bir gömlek veya ince bir polar almanız tavsiye edilir.

Su:  Su şişelerinizi Mandara Kulübesinde doldurun!  Ayrıca, Mandara Kulübesi ile Horombo Kulübesi arasında bir su kaynağı bulunmaktadır.
Konaklama ve akşam yemeği Horombo Klübesinde (Horombo Hut) olacaktır.

 

5. GÜN  HOROMBO KULÜBESİ (AKİLİMATİZASYON GÜNÜ)

Yükselme sırasında vücudun akilimatize olması için Horombo’da ilave bir gün eklenmelidir.

 Çizgili kayalardan oluşan ve ismini Zebra desenine olan benzerliğinden alan “Zebra Rocks”a yapacağınız yürüyüş sırasında akilimatize olabilirsiniz.. Eğer yükseklik hastalığı belirtileri varsa veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız, dinlenerek ve yakındaki yerleri keşfederek bu gününüzü geçirebilirsiniz. Neredeyse her gün öğleden sonra yağmur geçişleri olmaktadır. Yürüyüş yapacaksanız en geç 16:00’da Horombo Kulübesinde olmanızı tavsiye ederiz. Birçok dağcı, yüksekliğin etkilerini bu noktada hissetmeye başladığı için bölgede geçireceğiniz bir gün güzel bir dinlenme ve akilimatize imkanı sunmaktadır. Horombo Kulübesinde genellikle yağmurlardan sonra hava açar ve muhteşem bir gün batımı ve sonrasında yıldız dolu bir gece size bekler..

Konaklama tam pansiyon bazında Horombo Klübesinde (Horombo Hut) olmaktadır.

6. GÜN  KİBO KULÜBESİ

İyi bir dinlenme sonrası tırmanışa devam ediyorsunuz. Yükseldikçe yine bitki örtüsü değişimine tanık olacaksınız.. Yarı kurak ve tek tük çalılıktan oluşan bitki örtüsü yerini çorak ve kurak bir araziye bırakıyor. Bugünkü 5-6 saatlik  yürüyüşünüz Kibo ve Mawenzi tepeleri arasındaki sırtta gerçekleşecek ve 4.703 metredeki Kibo Klübesibde son bulacak. Yürüyüş sırasında Kilimanjaro’nun  zirvesini zaman zaman görmeye başlayacaksınız. Öğle yemeğinizi tırmanışınız sırasında mola verdiğiniz yerde alacaksınız..  Öğleden sonra çayı, akşam yemeği ve konaklama Kibo Kulübesinde…

Hava Durumu: Yükseklik arttıkça hava giderek serinliyor. Pantolon ve uzun kollu gömlek veya ince polar giymeniz tavsiye edilir.

Su:  Su şişelerinizi Horombo Kulübesinde doldurun! Horombo kulbesinden 2 saatlik mesafede son su tabelasını göreceksiniz. Hamallar çay ve ertesi sabah erken başlayacağınız zirve yürüyüşü için ayrıca su getirecekler..
Konaklama ve akşam yemeği Kibo Klübesinde (Kibo Hut) olacaktır.

 

7. GÜN   ZİRVE

Gece yarısından hemen sonra saat 01:00’de yürüyüşe başlıyor ve gün doğumunda 5.685 metre yükseklikteki Gillman’s Noktasına ulaşıyorsunuz. Kibo Kulübesinden Gillman’s Noktasına giden zorlu patika boyunca 4 saat sürekli tırmanış yapacaksınız.  Gillman’s noktasından sonra 2 saatlik bir ilave yürüyüş ile Afrika’nın çatısı olan 5.895 metredeki Uhuru Zirvesi ulaşıyorsunuz.. Afrika'nın damı olarak anılan Kilimanjaro'nun zirvesine hoş geldiniz!   Daha sonra Kibo Kulübesine doğru inişe geçiyor ve öğle yemeğinizi burada alıyorsunuz. Yemeğinizin ardından tekrar alçalıyor ve Horombo Kulübesine varıyorsunuz..

Konaklama ve akşam yemeği Horombo Kulübsinde (Horombo Hut) olacaktır.

 

8. GÜN  İNİŞ

Bu sabah oldukça kolay bir alçalışınız bulunuyor. Horombo Kulübesinden Marangu kapısına yürüyor ve burada isim bilgilerinizi kayıt ediyorsunuz. Burası aynı zamanda zirveye çıkmayı başarmış olan dağcıların sertifikalarını aldığı yerdir. Gillman’s Noktasına ulaşan dağcılar Yeşil renkte sertifikalarını alırken, Uhuru Zirvesine kadar çıkmayı başarmış olan dağcılar Altın renkte sertifika ile ödüllendirilecekler… Sertifikalarınızı aldıktan sonra şoförünüz ile buluşuyor ve öğle yemeğinizi alarak Moshi’deki otelinize dönüyorsunuz.

Konaklama oda-kahvaltı bazında Kilimanjaro Wonders Hotel’de olacaktır.

 

9. GÜN  MOSHI – KILIMANJARO HAVA LİMANI - ISTANBUL

Gece yarısından sonra otelinizden ayrılarak Kilimanjaro Havalimanına transferiniz gerçekleştiriliyor.

Tarifeli Istanbul uçunuzla 7 Saat sürecek yolculuğunuz sonrasında öğlen İstanbul’a varıyorsunuz. 

Hoş geldiniz…

Sıkça Sorulan Sorular

-SAĞLIK
Türkiye'den çıkışlı direkt uçuşla Tanzanya'ya ulaşılması durumunda Sarı Humma Aşısı zorunlu değildir.  Genel olarak aşı olunması önerilmekle birlikte, eğer sağlık açısından herhangi bir engeliniz var ise en doğru yönlendirmeyi doktorunuzdan almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte yanınıza sıtma hapı ve sinek kovucu sprey bulundurmanızda fayda var. Tüm konaklamalarda odalarda kullanımınız için kapalı şişe suyu bulunmaktadır.

- SEYAHAT ZAMANLAMASI

Tanzanya’ya, yağmurlu sezon olan Nisan-Mayıs ayları dışında 10 ay boyunca gidilebilir. Bununla birlikte seyahat için en uygun aylar, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Aralık aylarıdır. Ocak, Şubat, Mart ve Haziran aylarında da turist kalabalığı kısmen az olacağından tercih edilebilir.

- VİZE BİLGİLERİ

Tanzanya'ya girişte vize uygulanmaktadır. 6 aylık geçerli pasaportunuz olması durumunda 50 USD karşılığında giriş kapılarında kolaylıkla Tanzanya vizesi alınabilmektedir.

- UÇUŞ SÜRELERİ

İstanbul - Kilimanjaro uçuşu THY ile 9 saat 20 dakika sürmektedir. Kilimanjaro - İstanbul uçuşu ise THY ile 6 saat 55 dakika sürmektedir.

 - PARA BİRİMİ

 Tanzanya'da para birimi Tanzanya Şilini'dir. Yanınıza USD veya EUR aldığınız takdirde kolayca değiştirebilirsiniz. USD kullanımı daha yaygındır.

- SAAT DİLİMİ

Türkiye ile Tanzanya arasında yazın (ileri saat uygulaması geçerli iken) saat farkı bulunmamaktadır. Kışın ise Tanzanya, Türkiye'den 1 saat ilerdedir.

- CEP TELEFONU KULLANIMI

Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız rahatlıkla kullanılmaktadır. Safari sırasında ise bazı bölgelerde şebeke sorunu olabilmektedir. 

- ELEKTRİK

Tanzanya'da elektrik akımı 220 volttur. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşur. Seyahatiniz öncesinde mutlaka adaptörünüzü almanızı öneririz, otellerde temini oldukça zor olmaktadır.

- SEYAHAT SIRASINDA KIYAFET SEÇİMİ VE GEREKLİ OLABİLECEK EŞYALAR

Tırmanışının etaplarında farklı giysilere ihtiyaç olabilmektedir. Tura ilişkin detaylı ihtiyaç ve kıyafet seçimi listesi tura katılımınız durumunda gönderilecektir.  Bunlarla birlikte yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, sinek kovucu, fotoğraf makinesi, dürdün, video kamera ve bunların şarj aletleri, yedek hafıza kartları,  220 Volta uygun İngiliz tarzı priz adaptörü (3 uçlu), Bilgilendirici kitaplar (Lonely Planet-East Africa vs.) almanızı öneririz.

- YEMEK KÜLTÜRÜ

Seyahatiniz sırasında ve konaklama yapılan yerlerdeki restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağına yer vermektedir. Menülerde; kuzu, dana ve tavuk eti yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca Hint mutfağından da yemeklere yer verilmektedir. Yemeklerden sonra mutlaka meyve ve kahve sunulmaktadır. 

- ALIŞVERİŞ

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ağaç işi oyma hediyelikler (özellikle Abanoz ağacı) çokça bulunmaktadır.

bottom of page