Kuzey Işıkları & Lapland

69957381-africa-wallpapers.jpg
DOĞU EKSPRESİ İLE
KARS Turu
Öne Çıkan Tarihi Yapılar

Kars Kalesi, Taş Köprü, 12 Havariler Kilisesi

Gagik Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Kilisesi)

Tigran Honents (Resimli) Kilisesi

Bakireler (Rahibeler) Manastırı

Ebu-l Menucehr Camii

İki Kişilik Odada Kişi Başı Yetişkin 

$2.850*(15 Ekim'e kadar $100 indirimli)

İki kişilik Odada Tek Konaklama Farkı 

540 USD

2 Yetişkin ile kalan Çocuk Misafir

(2-11 yaş)

$2.180

1 Yetişkin ile kalan Çocuk Misafir

(2-11 yaş)

$2.320

 Sorularınız için lütfen bize yazın 

Turumuz Hakkında...

Kenya Safari, zamanı kısıtlı olanların Kenya’nın en ünlü parklarını görebilecekleri ve kısa zamanda Safari heyecanını tadabilecekleri, katma değeri yüksek bir Safari turudur. Bu turumuzda, ülkedeki beyaz gergedanların en büyük yaşam alanı olan Nakuru gölünde gergedan ve nadir görülen leoparın izini sürecek, Naivasha gölünü tekne ile dolaşıp hipopotamları ve 100’ü aşkın kuş türünü doğal ortamlarında görebilecek, eşsiz “Rift Vadisi”nin coğrafyasında büyülenecek ve dünyanın ne ünlü Milli Parklarından Masai Mara’da 3 tam gün Safari yaparak eşsiz tasarımlara sahip safari otellerinde konaklama fırsatını bulacaksınız.

Görülebilecek Hayvanlar

Aslan, Fil, Bufalo, Öküz Başlı Antilop (Gnu), Leopar, Çita, Hipopotam, Timsah, Zebra, Ceylan (Gazel), Afrika Antilobu (Topi), Eland, Zürafa, Sırtlan, Çakal ve Gergedan.

Konaklama & Oteller

5* Şehir Oteli, 4* - 5* Safari Lodge ve Lüks Çadır Kampı

Sömestr Tatilinde Türk Hava Yolları ile 8 Gün 
Klasik Kenya Safari Turu $2.850

GALERİ

Zurafa Merkezi
Zurafa Merkezi

press to zoom
Afrika Savanı
Afrika Savanı

press to zoom
Four Points by Sheraton Nairobi Rooms
Four Points by Sheraton Nairobi Rooms

press to zoom
Zurafa Merkezi
Zurafa Merkezi

press to zoom
1/70

1. GÜN: ISTANBUL - STOCKHOLM - KİRUNA    22.02.2022

İstanbul Havalimanında 06.00'da buluşuyor, check-in & pasaport kontrolünün ardından TK1790 numaralı THY tarifeli seferiyle 08.00'de İsveç’in başkenti Stockholm’e hareket ediyoruz. 3 saat 35 dakikalık uçuşumuzun ardından İsveç yerel saatiyle Stockholm Arlanda Havalimanına iniyor ve ardından bağlantılı İskandinav Havayolları tarifeli seferiyle Kiruna’ya hareket ediyoruz. Yerel saat ile 14.35’te İsveç’in kuzeyinde yer alan Kiruna şehrine varıyoruz. İşlemlerimizin ardından havalimanı çıkışında bizi bekleyen aracımıza biniyor ve Kiruna şehir merkezini geziyoruz. Yaklaşık iki saat sürecek olan bu panoramik şehir turumuzun sonrasında otelimize geçiyoruz.  Akşam yemeğimizin ardından otelimizde serbest zaman geçiriyor ve dinleniyoruz.

Konaklama oda-kahvaltı bazında Simer Hotel'de olacaktır.

2. GÜN: KİRUNA - KIZAK TURU - KUZEY IŞIKLARI    23.02.2022

Otelimizde aldığımız sabah kahvaltısının ardından özel araçlarımız ile Husky çiftliğine gidiyoruz. Burada özel kıyafetlerimizi giydikten sonra kısa bir brifing sonrası köpeklerin çektiği kızaklarımızı nasıl kullanacağımızı öğreniyoruz. Brifingin ardından 16 kilometrelik yolculuğumuza çıkıyoruz. Burada kızaklarımızı sırayla kullanma imkanı bulacağız. Kamp alanımıza vardığımızda, köpeklerimizi serbest bırakarak kampımızı hazırlıyoruz. Ardından çevre gezisine çıkıyoruz ve buz çölünü keşfediyoruz.
 

Kamp alanımıza döndüğümüzde akşam yemeğimizi alıyoruz. Ardından, karların ortasında kurulmuş olan ahşap saunada dinlenme ve keyifli zaman geçirme imkânı buluyoruz. Tüm gece boyunca Aurora Borealis ismi verilen Kuzey Işıklarını izleme imkânı buluyoruz. Hava şartlarına göre bu bölgede, yılın 6 ayı boyunca bu doğal ışık gösterisini izlemek mümkün.
Kuzey Işıkları, güneş ışınlarıyla gelen elektrik yükünün, atmosferde meydana getirdiği manyetik alanın görüntüye dönüşmesiyle oluşur. Bulunacağımız ortamın tüm yapay ışıklardan arınmış olmasından dolayı, gökyüzünde gerçekleşecek bu mucizevi olayı çıplak gözle seyredebiliyoruz. Gece 22.00 den sabah 07.00’ye kadar izleyip fotoğraf çekeceğimiz bu doğa olayını dilediğimiz zaman kamp alanımızdaki odalarımızda sonlandırabilir, uyku saatlerimizi burada geçirebiliriz.

Konaklama oda-kahvaltı bazında Kiruna Kamp Alanı Ahşap Evlerde olacaktır.

3. GÜN  KIRUNA – KIZAK TURU – ICE HOTEL – ICE BAR – ICE CHAPEL    24.02.2022 

Sabah kampımızda aldığımız kahvaltısının ardından kızaklarımızla dönüş geçiyoruz. 16 kilometrelik dönüş yolculuğumuzun ardından Husky Çiftliğine varıyor  ve öğle yemeğimizi burada alıyoruz.

Sonrasında 20 yıldır her sene yeniden inşa edilen ve tamamen buzdan yapılan otele (Ice Hotel) varıyoruz. Otelde rehber eşliğinde turumuza başlıyor ve şapel ve bar bölümleri başta olmak üzere otelin tüm bölümleri detaylı olarak geziyoruz. Aynı zamanda burada buz heykel traşlığı üzerine küçük bir eğitime de katılıyoruz. Ice Hotel'in bulunduğu Jukkasjarvi Kasabasını geziyoruz ve Laponya'nın yerlileri Samilerin yaşam tarzlarına tanık oluyoruz. Aynı zamanda kasabada yer alan Sami Müzesini de ziyaret ediyoruz. Otelimize dönerek akşam yemeğimizi alıyoruz. Dileyen misafirlerimizle kısa bir dinlenmenin ardından gece ışıkları fotoğraflamaya devam ediyoruz.

Konaklama Doğu Ekspresinde Yataklı Kompartımanda olacaktır.

4. GÜN  KİRUNA - REN GEİĞİ ÇİFTLİĞİ   25.02.2022 

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından ren geyiği çiftliğine doğru yola çıkıyoruz. Bölgenin özel çiftliğinde yetiştirilen ren geyiklerini, nasıl yetiştirildiklerini ve yaşam alanlarını öğreniyoruz. Önceki günlerde öğrendiğimiz kızak kullanma tecrübemiz sayesinde burada ren geyiği kızaklarını kullanma imkânı buluyoruz.

Öğle yemeğimizi bu çiftlikte aldıktan sonra yola çıkarak şehir merkezine dönüyoruz. Şehir merkezindeki serbest zamanımızdan sonra otelimize dönerek dinleniyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz, geceleme otelimizde. Yemek sonrasında kuzey ışıklarını çekmeye devam ediyoruz. 

Konaklama Doğu Ekspresinde Yataklı Kompartımanda olacaktır.

5. GÜN  KİRUNA - STOCKHOLM    26.02.2022 

Kahvaltımızın ardından şehir merkezinde alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Öğle saatlerinde Kiruna Havalimanına geçiyor ve İskandinav Havayolları uçuşuyla Stockholm’e doğru yola çıkıyoruz. Havalimanında bizi bekleyen otobüsümüz ile yola çıkarak panoramik Stockholm şehir gezimize başlıyor ve şehrin görülmesi gereken noktalarını aracımızla geziyoruz. İsveç Kraliyet ailesinin resmi rezidansı olan Kraliyet Sarayı, renkli İsveç evleri ile ün yapmış tarihi Gamla Stan, Nobel Müzesi, eski Borsa Binası, Belediye Binası ve Ulusal Tiyatro Binası görülecek yerler arasında. Ayrıca, Halk arasında Noel Baba Kilisesi olarak adlandırılan St. Nicholas Kilisesini de görmeyi ihmal etmiyoruz. 
Otelimize dönüşümüzde akşam yemeğimizi alıyoruz ve dinlemeye çekiliyoruz.
Geceleme otelimizde.

6. GÜN  STOCKHOLM - İSTANBUL    27.02.2022 

Kahvaltımız sonrasında şehir merkezindeki gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk durağımız VASA Müzesi. Dünyada hala ayakta duran tek 17. YY gemisi olan VASA’nın bulunduğu müzede sergileri geziyor ve ünlü müzik grubu ABBA’nın müzesini ziyaret ediyoruz. Ardından tekne ile kanal turumuzu gerçekleştiriyor ve sonrasında Stockholm Arlanda Havalimanına geçiyoruz. İşlemlerimizi tamamlayarak uçak kalkış saatimizi bekliyoruz. 18.35'de TK1796 sefer sayılı THY uçuşuyla İstanbul’a doğru hareket ediyoruz. Türkiye yerel saati ile gece 24.00 de İstanbul Havalimanına varıyoruz. 

Sıkça Sorulan Sorular

-SAĞLIK
Türkiye'den çıkışlı direkt uçuşla Kenya'ya ulaşılması durumunda Sarı Humma Aşısı zorunlu değildir.  Aşı olunması önerilmekle birlikte, en doğru yönlendirmeyi doktorunuzdan almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte yanınıza sıtma hapı ve sinek kovucu sprey bulundurmanızda fayda var. Tüm konaklamalarda odalarda kullanımınız için kapalı şişe suyu bulunmaktadır.

- PCR & AŞI PROTOKOLLERİ

Kenya henüz geçerli aşı sertifikasını kabul etmemekte olup 72 saat öncesinde sonucu alınmış PCR testi ile ülkeye girişe izin vermektedir.  

- SEYAHAT ZAMANLAMASI

Kenya’ya, yağmurlu sezon olan Nisan-Mayıs ayları dışında 10 ay boyunca gidilebilir. Bununla birlikte seyahat için en uygun aylar, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Aralık aylarıdır. Ocak, Şubat, Mart ve Haziran aylarında da turist kalabalığı kısmen az olacağından tercih edilebilir.

- VİZE BİLGİLERİ

Kenya’ya girişte e-vize uygulanmaktadır. 6 ay geçerli pasaport olması durumunda, seyahat öncesinde 50 USD karşılığı online olarak yapılabilen e-vize başvurusu sonucunda gönderilen e-vize Nairobi Havalimanında  ibraz edilerek  ülkeye giriş yapılabilmektedir. 

- UÇUŞ SÜRELERİ

İstanbul - Nairobi uçuşu THY ile 6 saat 30 dakika sürmektedir.

 - PARA BİRİMİ

Kenya para birimi Kenya Şilini’dir. Yanınıza USD veya EUR aldığınız takdirde kolayca değiştirebilirsiniz. USD kullanımı daha yaygındır.

- SAAT DİLİMİ

Türkiye ile Kenya arasında döneminde yazın (ileri saat uygulaması geçerli iken) saat farkı bulunmamaktadır. Kışın ise Kenya, Türkiye'den 1 saat ilerdedir.

- CEP TELEFONU KULLANIMI

Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız rahatlıkla kullanılmaktadır. Safari sırasında ise bazı bölgelerde şebeke sorunu olabilmektedir. 

- ELEKTRİK

Kenya’da elektrik akımı 220 volttur. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşur. Seyahatiniz öncesinde mutlaka adaptörünüzü almanızı öneririz, otellerde temini oldukça zor olmaktadır.

- SEYAHAT SIRASINDA KIYAFET SEÇİMİ VE GEREKLİ OLABİLECEK EŞYALAR

Gün içerisinde tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont/polar alınması önerilir. Safariler sırasında genellikle uzun kollu, ince pamuklu gömlek ve ince pantolon giyebilirsiniz.  Renk seçiminizde, haki, yeşil veya kahverengi, fazla cebe sahip giysileri tercih edebilirsiniz. Bunlarla birlikte yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, sinek kovucu, fotoğraf makinesi, dürdün, video kamera ve bunların şarj aletleri, yedek hafıza kartları,  220 Volta uygun İngiliz tarzı priz adaptörü (3 uçlu), Bilgilendirici kitaplar (Lonely Planet-East Africa vs.) almanızı öneririz.

- YEMEK KÜLTÜRÜ

Seyahatiniz sırasında ve konaklama yapılan yerlerdeki restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağına yer vermektedir. Menülerde; kuzu, dana ve tavuk eti yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca Hint mutfağından da yemeklere yer verilmektedir. Yemeklerden sonra mutlaka meyve ve kahve sunulmaktadır. 

- ALIŞVERİŞ

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ağaç işi oyma hediyelikler (özellikle Abanoz ağacı) çokça bulunmaktadır.

Tur Kodu:

DEKT-ŞBT22

Süresi

5 Gün

Grup Sayısı:

Max. 18 kişi

Tarihler

9 - 13 ŞUBAT 2022

Rehber

Lokal Safari rehberleri.

12 Kişi üzeri katılım durumunda 

Türk Tur Lideri gruba eşlik edecektir.

Seyahat Şekli:

Uçak, Tren & Gezilerde özel araç

Konaklama

Kars Simer Otel & Tren

Tura dahil
Hizmetler:

Doğu Ekspresi bileti, 2 gece otel konaklama, 2 sabah kahvaltısı ve 2 akşam yemeği, rehberlik, tren yolculuğu boyunca iki duraktaki toplu araç ulaşımı ve Kars'taki ulaşımlar.

Gezilecek
bölgeler:

Kars  (2 gece)

Ani Harabeleri

Çıldır Gölü & Boğatepe Köyü

Ercincan & Divriği