top of page

Ruanda & Uganda Goril Safari

Silverback4_düzenlendi.jpg
RUANDA & UGANDA
Goril Safari

Turumuz Hakkında...

Dağ Gorillerinin izinde yapacağınız bu safari programı, katılımcılarına 2 ülke kültürünü, doğasını ve yaban hayatını birlikte deneyimleme fırsatı sunar. Direkt uçuşla ulaşabileceğiniz Ruanda’nın başkenti Kigali üzerinden yaban hayatı çeşitliliği ile ünlü Uganda’nın Bwindi Ormanı Milli Parkına geçerek sıra dışı bir trekking deneyimi yaşayacaksınız. Dağ Gorillerinin izindeki diğer gününüzde ise, yine bu muhteşem vahşi yaşam parkında, insanoğluna DNA olarak en yakın canlılardan biri olan Dağ Gorilleriyle kendi yaşam alanlarında unutamayacağınız 1 saat geçireceksiniz. Kigali’ye dönüşünüzde yapacağınız şehir turunuzda ise, soykırım geçmişiyle yüzleşmeyi başarabilmiş Afrika şehirlerin Kigali’yi ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.      

Görülebilecek Hayvanlar

Dağ Gorilleri, Fil, Bufalo, Kuş Türleri ve Primatlar (Maymungiller)

Konaklama & Oteller

5* Şehir Oteli, 4*-5* Safari Lodge & Lüks Çadır Kampı

Türk Havayolları ile 5 Gün Ruanda & Uganda Goril Safari Turu $3.450 USD

Tur Kodu:

RUGS5

Süresi

5 gün

Grup Sayısı:

2-12 Kişi

Tarihler

3 - 7 EKİM 2024
14 - 18 KASIM 2024

5 - 9 ARALIK 2024

Rehber

Lokal Safari rehberleri 

12 Kişi üzeri katılım durumunda 

Türk Tur Lideri gruba eşlik edecektir.

Seyahat Şekli:

7 kişilik 4 X 4 Toyota Land Cruiser

Konaklama

Safari Lodge & Lüks Çadır Kampı, Şehir Oteli

Tura dahil
Hizmetler:

Türk Havayolları ile İstanbul-Kigali-İstanbul direkt uçuşları, tüm transferler, Programdaki yemekler, 1 saatlik Goril Safari permisi, tüm milli park girişleri, havalimanı vergileri, İngilizce konuşan Safari rehberi/Şoför.

Gezilecek
bölgeler:

Kigali  (2 gece)
Ruhengeri
Volcanoes Milli Parkı (2 gece)

Ekstra Aktiviteler

Oteller

İki Kişilik Odada Kişi Başı Yetişkin 

$3.450 USD

İki kişilik Odada Tek Konaklama Farkı 

400 USD

2 Yetişkin ile kalan Çocuk Misafir

(2-11 yaş)

Lütfen Fiyat Sorunuz

Ayrı odada kalan Çocuk Misafir

(2-11 yaş)

Lütfen Fiyat Sorunuz

 Sorularınız için lütfen bize yazın 

Teşekkürler! Gönderildi

1. GÜN:  İSTANBUL - KİGALİ

Tarifeli uçağımızın kalkış saatine bağlı olarak akşam üzeri 17:00'de İstanbul Havalimanı Dış Hatlar kontuarında buluşuyor, pasaport ve bilet işlemlerimizin ardından 19:30'da Kigali'ye (Ruanda) hareket ediyoruz. Geceleme Uçakta… Ertesi gün (2. GÜN) 01:45'de Kigali Uluslararası Havalimanına ulaşıyoruz.

 

2. GÜN:  KİGALİ – BWİNDİ ORMANI MİLLİ PARKI

01:45'de Kigali Uluslararası Havalimanına varışımızın ardından karşılanıyor ve Kigali Ubumwe Grande Hotel'e transferimiz gerçekleştiriliyor. Otele girişimizi yapıyor ve dinlenmek üzere odalarımıza çekiliyoruz.
Konaklama oda-kahvaltı bazında Ubumwe Grande Hotel'de olacaktır.

 

Kahvaltımız sonrasında otelimizden ayırılıyor ve Uganda’ya geçişte sorulacak gümrük işlemlerimizi tamamlamak üzere Ruanda/Uganda sınırına yola çıkıyoruz. Pasaport ve Gümrük işlemlerinizin ardından Bwindi Parkına giriyoruz.

İlk olarak Batwa patikasını takip ederek Muhavura & Gahinga Volkanik dağlarının eteklerinde yapacağımız yürüyüşle Mgahinga Goril Safari Parkına ulaşıyoruz. Goril Safari Parkı statüsündeki bu orman, oldukça zengin bir yaban hayatına ev sahipliği yapar ama Batwa patikası, sıradan bir doğa yürüyüşü deneyimin çok daha fazlasını sunar: Batwa rehberleriyle yapacağımız yürüyüşümüzde, ormanın birçok canlı türüne nasıl yaşam alanı sağladığına tanık olurken, bitkilerin ilaç ve yiyecek olarak kullanımını gözlemleyecek, kibrit veya çakmak kullanmadan ateş yakabilecek, Bal için yaban arısı kovanlarını kontrol edebilecek, Batwa gelenek ve kültürüne özgü hikayeleri dinleyebileceğiz.

Bwindi Ormanı Milli Parkı, ender görülen ve az sayıdaki Dağ Goriline de ev sahipliği yapar. Kuş ve primat (maymungiller) çeşitliliği açısından muazzam bir olan bölge flora ve fauna açısından da çok zengindir. 348 Kuş türüne ev sahipliği yaparken, Uganda’daki 26 Albertline Çatlağı endemik türünün 24’ünü barındırır. Bir zamanlar Virunga Yanardağı Ormanının devamı olan Bwindi Milli Parkı, şimdilerde tarım yapılan zengin volkanik toprakların çevrelediği ekolojik bir ada konumundadır.

Konaklama Ichumbi Gorilla Lodge veya Nkuringo Lodge'da olacaktır.

Yolculuk Mesafesi/Süresi: 170km/3.5 saat

3. GÜN:  DAĞ GORİLLERİ İZİNDE BWİNDİ ORMANI MİLLİ PARKI

Sabah otelimizde alacağımız erken kahvaltı ve rehberlerimiz tarafından verilen brifingin ardından, Dağ Gorillerinin izini sürmeye Bwindi Ormanının derinliklerine hareket ediyoruz. Yanınızda içme suyu, yağmurluk ve yürüyüş botları bulundurmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Yürüyüşte kullanılacak baton veya yürüyüş sopası, rehberlerimiz tarafından sağlanacaktır. DNA’ları insan DNA’sı ile %98 oranında benzerlik gösteren bu muhteşem yaratıkları izlemek ve hatta fotoğraflamak hayatınızda yapacağınız benzersiz tecrübelerden biri olacaktır, bundan eminiz! Bu çok renkli geçen yürüyüşünüz sonrasında otelinize dönüyorsunuz.

Dağ Gorilleri (Gorilla beringei beringei), dünya üzerinde soyu tükenmekte olan türler arasında yer almaktadır. En az 400 Dağ Gorili, deniz seviyesinden 1.160-2.607 metre yükseklikteki Bwindi sıradağlarında yaşarlar. Tamamen otobur olan Dağ Gorilleri, günlük yaşamlarını sürdürürken belli bir mesafeden (yaklaşık 8 metre) onların rütinlerine ortak oluyoruz. Yavruları çoğu zaman ağaçlara tırmanmaya çalışırken ve diğer yavrularla oynarken görebiliyorken, Gümüş Sırt (Silver Back) adı verilen lider erkek gorili, sürüdeki hakimiyetini gösteren göğsünü yumruklayan hareketler içerisinde görmek gerçekten nefes kesen bir deneyimdir. Çoğu zaman ise son derece barışçıl şekilde bambu dallarını çiğnediklerini veya sosyalleşme aktiviteleri içerisinde birbirlerini temizlediklerini gözlemleyebiliyoruz..

Goril Ailesiyle karşılaşma ve kısa da olsa onların yaşamların tanık olmak hiç süphesiz ki hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.

 

Dağ Gorilleri ile Yürüyüşünüz Hakkında

Dağ Gorillerini ziyaret ederken alınması gereken izinler, en fazla 8’er kişilik gruplar halinde olmak şartıyla toplam 80 izinle sınırlı. Vahşi yaşam ile insan etkileşimini bir anlamda kısıtlayan bu kural, aslında dağ gorillerinin insanlara alışmamaları ve kendi doğal ortamlarında hayatlarını sürdürebilmeleri için de kaçınılmaz.

 

Yürüyüş parkurumuz Milli Parkın içinde ilerlerken yağmur ormanının mistik çekiciliği ile adeta büyüleniyoruz. Ormanın sakinlerinden olan Bufalo ve Fillerin ayak izleri eşliğinde yapacağımız yürüyüşümüzde rengarenk kuşlar ve altın rengi maymunlar da eminiz bu coğrafyanın unutulmaz simalarından olacak! 

Bwindi Ormanı Milli Parkı

326 Goril ile dünya üzerindeki Dağ Gorili nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan Bwindi Ormanı Milli Parkında aynı zamanda 30 Fil, 7’si gündüz hareketli olan (diurnal) 120 çeşit memeli türü barındırıyor. Aynı zamanda 360 kuş türü ve 200 kelebek çeşidinin de önemli bir yaşam alanı. Aynı zamanda, 10’u Uganda dışında hiçbir yerde yetişmeyen 324 ağaç türüne de yine Bwindi Ormanı Milli Parkında bulunuyor. 

 

Keyifli yürüyüşümüz ödüllerini vermeye başlıyor ve tüm hayatlarını bu bölgede geçirmiş tecrübeli rehberlerimizin de yardımıyla goril ailesine ulaşıyoruz… Sonrasında onlarla geçireceğimiz 1 saatin keyfini sürmek kalıyor..

Gorillerin yerini tespit ettikten sonra, Goril ailesi normal hayatlarına devam eder ve büyük olasılıkla beslenirken, bizler de  büyüleyici 1 saat geçiriyoruz. Bu süre zarfında, Aile bireyleri arasındaki oyun ve şakalaşmalara ve hatta yavrularıyla etkileşimlerine tanık olabileceksiniz.. Ama eminiz hayatınız en unutulmaz tecrübelerinden biri ise bir Silverback (Gümüş Sırt) gorili ile yüz yüze gelmeniz olacaktır!

 

Gorillerin insan ile etkileşimi asgari düzeyde tutmak ve yaşamlarına müdahale etmemek için birlikte yürüyüşümüz Milli Park kuralları gereği 1 saat ile sınırlandırılmıştır.. Rehberimizin sürenin dolduğu yönündeki uyarısını dikkate almanızı rica ederiz.


Yürüyüşümüz sonunda tekrar rehberimizle buluşuyor ve otele transferimiz geçekleştiriliyor.

Konaklama Ichumbi Gorilla Lodge veya Nkuringo Lodge'da olacaktır.

 

4. GÜN:  BWİNDİ – KİGALİ 

Kahvaltıdan sonra Bwindi Ormanı Milli Parkından yola çıkarak kahve, çay ve muz tarlaları arasında son derece manzaralı bir yoldan 3.5 saatte Kigali’ye dönüyoruz. Şehre varışımızda yerleşiyor ve kalan zamanda Kigali Şehir Turu ile bu günü değerlendiriyoruz. 

İlk olarak 1907 yılınca Alman yerleşimciler tarafından kurulan  Ruanda’nın tarihi geçen yüzyıla kadar dayanıyor.  1962 yılında Ruanda’nın bağımsızlığını kazanmasıyla başkent olan Kigali’de öncelikle Kandt Müzesini ziyaret ediyor, eski Kigali’yi ve el sanatları merkezini geziyorsunuz. Daha sonraki durağınız ise ünlü soykırım müzesi olacak… Ülkenin kuruluşundan 1994 yılındaki soykırıma kadar geçen sürede Ruanda’nın tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz bu turda, dünya üzerindeki diğer soykırımlara da yer veriliyor.

Şehir turumuzun sonunda akşam yemeğimizi alacağımız restorana transferimiz sağlanıyor. Yemek sonrası İstanbul uçuşumuz için gece yarısından önce havalimanına transferimiz sağlanıyor.

 

5. GÜN:  KİGALİ - İSTANBUL

00:30'da Havalimanına varışta check-in işlemlerimizi tamamlıyoruz. Geceleme uçakta… 7 saatlik uçuş sonrasında 13:45'de İstanbul’a varıyoruz.  Hoş geldiniz…   

Sıkça Sorulan Sorular

- Sağlık
Türkiye'den direkt uçuşla Ruanda'ya girişlerde Sarı Humma Aşı karnesi ibraz edilmesi zorunlu değildir.  Sıtma tableti kullanımı önerilmekle birlikte, en doğru yönlendirmeyi doktorunuzdan almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte yanınızda sinek kovucu sprey bulundurmanızda fayda var. Tüm konaklamalarda odalarda kullanımınız için kapalı şişe suyu bulunmaktadır, musluk suyu kullanımı önerilmemektedir.

- Seyahat Zamanlaması

Ruanda'ya seyahat için en uygun dönem kurak sezonun gerçekleştiği Haziran-Ekim ayları arasındadır. Bununla birlikte, Ocak ve Şubat aylarında hava biraz rutubetli olsa da Goril Safari için yine uygun aylardır. 

- Vize Bilgileri

Ruanda’ya girişte kapı vizesi uygulanmaktadır. 6 ay geçerli pasaportunuzun olması durumunda 30 USD karşılığında ülkeye girişte vize alınabilmektedir.

- Uçuş Süreleri

İstanbul - Kigali uçuşu THY ile 7 saat 15 dakika, Kigali - İstanbul uçuşu 9 saat 20 dakika sürmektedir.

- Para Birimi

Ruanda para birimi Ruanda Frangı’dır. Yanınıza yeni basım (2013 sonrası) USD aldığınız takdirde kolayca değiştirebilirsiniz. 

- Saat Dilimi

Türkiye ile Ruanda arasında yazın (ileri saat uygulaması geçerli iken) saat farkı bulunmamaktadır. Kışın ise Ruanda, Türkiye'den 1 saat ilerdedir.

- Telefon Kullanımı

Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız kullanılmaktadır ancak geçerli tarife konuşunda mutlaka operatörünüzle görüşmenizi öneririz. Safari sırasında ise bazı bölgelerde şebeke sorunu olabilmektedir. 

- Elektrik
Ruanda’da elektrik akımı 220 volttur. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşur. Seyahatiniz öncesinde mutlaka adaptörünüzü almanızı öneririz, otellerde temini oldukça zor olmaktadır.

- Seyahat Sırasında Kıyafet Seçimi ve Gerekli Olabilecek Eşyalar

Gün içerisinde tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont/polar alınması önerilebilir. Safariler sırasında genellikle uzun kollu, ince pamuklu gömlek ve ince pantolon giyebilirsiniz.  Renk seçiminizde, haki, yeşil veya kahverengi, fazla cebe sahip giysileri tercih edebilirsiniz. Özellikle Dağ Gorillerini ziyaret edeceğimiz yağmur ormanlarındaki yürüyüşünüz sırasında rahat yürüyüş kıyafetleri, trekking botları tercih edilebilir. Goril safari için trekking yapılan bölgede hemen hemen her gün yağmur yağabilmektedir, yanınıza mutlaka yağmurluk almanızı tavsiye ediyoruz. Bunlarla birlikte yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, sinek kovucu, fotoğraf makinesi, dürdün, video kamera ve bunların şarj aletleri,  yedek hafıza kartları,  220 Volta uygun İngiliz tarzı priz adaptörü (3 uçlu), Bilgilendirici kitaplar (Lonely Planet-East Africa vs.) almanızı öneririz.

- Yemek Kültürü

Seyahatiniz sırasında ve konaklama yapılan yerlerdeki restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağına yer vermektedir. Menülerde;  kuzu, dana ve tavuk eti yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca Hint mutfağından da yemeklere yer verilmektedir. Yemeklerden sonra mutlaka meyve ve kahve sunulmaktadır. 

- Alışveriş

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar, ahşap maskeler alınabilir. Ağaç işi oyma hediyelikler (özellikle Abanoz ağacı) çokça bulunmaktadır.

bottom of page