top of page

Ruanda & Uganda Goril Safari

Silverback4_düzenlendi.jpg
RUANDA & UGANDA
Goril Safari
Tur Kodu:

RUGS5

Süresi

5 gün

Grup Sayısı:

2-8 Kişi

Tarihler

Talep Üzerine Yıl Boyu

Rehber

Lokal Safari rehberleri 

15 Kişi üzeri katılım durumunda 

Türk Tur Lideri gruba eşlik edecektir.

Seyahat Şekli:

7 kişilik 4 X 4 Toyota Land Cruiser

Konaklama

Safari Lodge & Lüks Çadır Kampı, Şehir Oteli

Tura dahil
Hizmetler:

Türk Havayolları ile İstanbul-Kigali-İstanbul direkt uçuşları, tüm transferler, Programdaki yemekler, 1 saatlik Goril Safari permisi, tüm milli park girişleri, havalimanı vergileri, İngilizce konuşan Safari rehberi/Şoför.

Gezilecek
bölgeler:

Kigali  (2 gece)
Ruhengeri
Volcanoes Milli Parkı (2 gece)

Ekstra Aktiviteler

Oteller

İki Kişilik Odada Kişi Başı Yetişkin 

$2.640'dan itibaren

İki kişilik Odada Tek Konaklama Farkı 

500 USD

2 Yetişkin ile kalan Çocuk Misafir

(2-11 yaş)

$1.650'dan itibaren

Ayrı odada kalan Çocuk Misafir

(2-11 yaş)

1.900  USD

 Sorularınız için lütfen bize yazın 

Teşekkürler! Gönderildi

Turumuz Hakkında...

Dağ Gorillerinin izinde yapacağınız bu safari programı, katılımcılarına 2 ülke kültürünü, doğasını ve yaban hayatını birlikte deneyimleme fırsatı sunar. Direkt uçuşla ulaşabileceğiniz Ruanda’nın başkenti Kigali üzerinden yaban hayatı çeşitliliği ile ünlü Uganda’nın Bwindi Ormanı Milli Parkına geçerek sıra dışı bir trekking deneyimi yaşayacaksınız. Dağ Gorillerinin izindeki diğer gününüzde ise, yine bu muhteşem vahşi yaşam parkında, insanoğluna DNA olarak en yakın canlılardan biri olan Dağ Gorilleriyle kendi yaşam alanlarında unutamayacağınız 1 saat geçireceksiniz. Kigali’ye dönüşünüzde yapacağınız şehir turunuzda ise, soykırım geçmişiyle yüzleşmeyi başarabilmiş Afrika şehirlerin Kigali’yi ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.      

Görülebilecek Hayvanlar

Dağ Gorilleri, Fil, Bufalo, Kuş Türleri ve Primatlar (Maymungiller)

Konaklama & Oteller

5* Şehir Oteli, 4*-5* Safari Lodge & Lüks Çadır Kampı

Türk Havayolları ile 5 Gün Ruanda/Uganda Goril Safari Turu $2.640'dan başlayan fiyatlarla...

1. GÜN:  İSTANBUL - KİGALİ

Tarifeli uçağınızın kalkış saatine bağlı olarak akşam üzeri İstanbul Havalimanı Dış Hatlar kontuarında buluşuyor, pasaport ve bilet işlemlerinizin ardından Kigali'ye (Ruanda) hareket ediyorsunuz. Geceleme Uçakta… Ertesi gün (2. GÜN) sabah erken saatte Kigali Uluslaraarası Havalimanına ulaşıyorsunuz.

 

2. GÜN:  KİGALİ – BWİNDİ ORMANI MİLLİ PARKI

Kigali Uluslararası Havalimanına varışınızın ardından karşılanıyor ve Kigali Marriot Hotel'e transferiniz gerçekleştiriliyor. Otele girişinizi yapıyor ve dinlenmek üzere odalarınıza çekiliyorsunuz.
Konaklama oda-kahvaltı bazında Kigali Marriot Hotel'de olacaktır.

 

Kahvaltınız sonrasında otelinizden ayırılıyor ve Uganda’ya geçişte sorulacak gümrük işlemlerini tamamlamak üzere Ruanda/Uganda sınırına yola çıkıyorsunuz. Pasaport ve Gümrük işlemlerinizin ardından Bwindi Parkına giriyorsunuz.

İlk olarak Batwa patikasını takip ederek Muhavura & Gahinga Volkanik dağlarının eteklerinde yapacağınız yürüyüşle Mgahinga Goril Safari Parkına ulaşıyorsunuz. Goril Safari Parkı statüsündeki bu orman, oldukça zengin bir yaban hayatına ev sahipliği yapar ama Batwa patikası, sıradan bir doğa yürüyüşü deneyimin çok daha fazlasını sunar: Batwa rehberleriyle yapacağınız yürüyüşünüzde, ormanın birçok canlı türüne nasıl yaşam alanı sağladığına tanık olurken, bitkilerin ilaç ve yiyecek olarak kullanımını gözlemleyecek, kibrit veya çakmak kullanmadan ateş yakabilecek, Bal için yaban arısı kovanlarını kontrol edebilecek, Batwa gelenek ve kültürüne özgü hikayeleri dinleyebileceksiniz.

Bwindi Ormanı Milli Parkı, ender görülen ve az sayıdaki Dağ Goriline de ev sahipliği yapar. Kuş ve primat (maymungiller) çeşitliliği açısından muazzam bir olan bölge flora ve fauna açısından da çok zengindir. 348 Kuş türüne ev sahipliği yaparken, Uganda’daki 26 Albertline Çatlağı endemik türünün 24’ünü barındırır. Bir zamanlar Virunga Yanardağı Ormanının devamı olan Bwindi Milli Parkı, şimdilerde tarım yapılan zengin volkanik toprakların çevrelediği ekolojik bir ada konumundadır.

Konaklama Chameleon Hill Lodge/Ichumbi Gorilla Lodge'da olacaktır.

Yolculuk Mesafesi/Süresi: 170km/3.5hours

3. GÜN:  DAĞ GORİLLERİ İZİNDE BWİNDİ ORMANI MİLLİ PARKI

Sabah otelinizde alacağınız erken kahvaltı ve rehberleriniz tarafından verilen brifingin ardından, Dağ Gorillerinin izini sürmeye Bwindi Ormanının derinliklerine hareket ediyorsunuz. Yanınızda içme suyu, yağmurluk ve yürüyüş botları bulundurmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Yürüyüşünde kullanılacak baton veya yürüyüş sopası, rehberleriniz tarafından sağlanacaktır. DNA’ları insan DNA’sı ile %95 benzerlik gösteren bu muhteşem yaratıkları izlemek ve hatta fotoğraflamak hayatınızda yapacağınız benzersiz tecrübelerden biri olacaktır, bundan eminiz! Bu çok renkli geçen yürüyüşünüz sonrasında otelinize dönüyorsunuz.

 

Dağ Gorilleri ile Yürüyüşünüz Hakkında

Dağ Gorillerini ziyaret ederken alınması gereken izinler, en fazla 8’er kişilik gruplar halinde olmak şartıyla toplam 80 izinle sınırlı. Vahşi yaşam ile insan etkileşimini bir anlamda kısıtlayan bu kural, aslında dağ gorillerinin insanlara alışmamaları ve kendi doğal ortamlarında hayatlarını sürdürebilmeleri için de kaçınılmaz.

 

Yürüyüş parkurunuz Milli Parkın içinde ilerlerken yağmur ormanının mistik çekiciliği ile adeta büyüleniyorsunuz. Ormanın sakinlerinden olan Bufalo ve Fillerin ayak izleri eşliğinde yapacağınız yürüyüşünüzde rengarenk kuşlar ve altın rengi maymunlar da eminiz bu coğrafyanın unutulmaz simalarından olacak! 

Bwindi Ormanı Milli Parkı

326 Goril ile dünya üzerindeki Dağ Gorili nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan Bwindi Ormanı Milli Parkında aynı zamanda 30 Fil, 7’si gündüz hareketli olan (diurnal) 120 çeşit memeli türü barındırıyor. Aynı zamanda 360 kuş türü ve 200 kelebek çeşidinin de önemli bir yaşam alanı. Aynı zamanda, 10’u Uganda dışında hiçbir yerde yetişmeyen 324 ağaç türüne de yine Bwindi Ormanı Milli Parkında bulunuyor. 

 

Keyifli yürüyüşünüz ödüllerini vermeye başlıyor ve tüm hayatlarını bu bölgede geçirmiş tecrübeli rehberlerimizin de yardımıyla goril ailesine ulaşıyorsunuz… Sonrasında onlarla geçireceğiniz 1 saatin keyfini sürmek kalıyor..

Gorillerin yerini tespit ettikten sonra, Goril ailesi normal hayatlarına devam eder ve büyük olasılıkla beslenirken  büyüleyici 1 saat geçiriyorsunuz. Bu süre zarfında, Aile bireyleri arasındaki oyun ve şakalaşmalara ve hatta yavrularıyla etkileşimlerine tanık olabileceksiniz.. Ama eminiz hayatınız en unutulmaz tecrübelerinden biri ise bir Silverback (Gümüş Sırt) gorili ile yüz yüze gelmeniz olacaktır!

 

Gorillerin insan ile etkileşimi asgari düzeyde tutmak ve yaşamlarına müdahale etmemek için birlikte yürüyüşünüz 1 saat ile sınırlandırılmıştır.. Rehberinizin sürenin dolduğu yönündeki uyarısını dikkate almanızı rica ederiz.


Yürüyüşünüz sonunda tekrar rehberinizle buluşuyor ve otele transferiniz geçekleştiriliyor.

Konaklama Chameleon Hill Lodge/Ichumbi Gorilla Lodge'da olacaktır.

 

4. GÜN:  BWİNDİ – KİGALİ 

Kahvaltıdan sonra Bwindi Ormanı Milli Parkından yola çıkarak kahve, çay ve muz tarlaları arasında son derece manzaralı bir yoldan 3.5 saatte Kigali’ye dönüyorsunuz. Şehre varışınızda otelinize otelinize yerleşiyor ve kalan zamanda Kigali Şehir Turu ile bu günü değerlendiriyorsunuz. 

İlk olarak 1907 yılınca Alman yerleşimciler tarafından kurulan  Ruanda’nın tarihi geçen yüzyıla kadar dayanıyor.  1962 yılında Ruanda’nın bağımsızlığını kazanmasıyla başkent olan Kigali’de öncelikle Kandt Müzesini ziyaret ediyor, eski Kigali’yi ve el sanatları merkezini geziyorsunuz. Daha sonraki durağınız ise ünlü soykırım müzesi olacak… Ülkenin kuruluşundan 1994 yılındaki soykırıma kadar geçen sürede Ruanda’nın tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz bu turda, dünya üzerindeki diğer soykırımlara da yer veriliyor.

Şehir turunuzun sonunda otelinize dönüyor ve ertesi sabah gerçekleştirilecek İstanbul uçuşunuz için hazırlıklarınızı tamamlıyorsunuz. 

Konaklama oda-kahvaltı bazında Kigali Marriot Hotel'de olacaktır.

 

5. GÜN:  KİGALİ - İSTANBUL

Gece yarısından sonra otelinizden alınarak İstanbul uçuşunuz için Alana transferiniz gerçekleştiriliyor. Geceleme uçakta… 7 saatlik uçuş sonrasında İstanbul’a varıyorsunuz.  Hoş geldiniz…   

Sıkça Sorulan Sorular

- Sağlık
Türkiye'den çıkışlı direkt uçuşla Kenya'ya ulaşılması durumunda Sarı Humma Aşısı zorunlu değildir.  Aşı olunması önerilmekle birlikte, en doğru yönlendirmeyi doktorunuzdan almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte yanınıza sıtma hapı ve sinek kovucu sprey bulundurmanızda fayda var. Tüm konaklamalarda odalarda kullanımınız için kapalı şişe suyu bulunmaktadır.

- Seyahat Zamanlaması

Kenya’ya, yağmurlu sezon olan Nisan-Mayıs ayları dışında 10 ay boyunca gidilebilir. Bununla birlikte seyahat için en uygun aylar, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır. Ocak, Şubat, Mart ve Haziran aylarında da turist kalabalığı kısmen az olacağından tercih edilebilir.

- Vize Bilgileri

Kenya’ya girişte vize uygulanmaktadır. 6 aylık geçerli pasaportunuz olması durumunda 50 USD karşılığında giriş kapılarında kolaylıkla vize alınabilmektedir.

- Uçuş Süreleri

İstanbul - Nairobi uçuşu THY ile 6 saat 30 dakika sürmektedir.

 - Para Birimi

Kenya para birimi Kenya Şilini’dir. Yanınıza USD aldığınız takdirde kolayca değiştirebilirsiniz. 

- Saat Dilimi

Türkiye ile Kenya arasında döneminde yazın (ileri saat uygulaması geçerli iken) saat farkı bulunmamaktadır. Kışın ise Kenya, Türkiye'den 1 saat ilerdedir.

- Telefon Kullanımı

Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız rahatlıkla kullanılmaktadır. Safari sırasında ise bazı bölgelerde şebeke sorunu olabilmektedir. 

- Elektrik

Kenya’da elektrik akımı 220 volttur. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşur. Seyahatiniz öncesinde mutlaka adaptörünüzü almanızı öneririz, otellerde temini oldukça zor olmaktadır.

- Seyahat Sırasında Kıyafet Seçimi ve Gerekli Olabilecek Eşyalar

Gün içerisinde tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont/polar alınması önerilir. Safariler sırasında genellikle uzun kollu, ince pamuklu gömlek ve ince pantolon giyebilirsiniz.  Renk seçiminizde, haki, yeşil veya kahverengi, fazla cebe sahip giysileri tercih edebilirsiniz. Bunlarla birlikte yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, sinek kovucu, fotoğraf makinesi, dürdün, video kamera ve bunların şarj aletleri,  yedek hafıza kartları,  220 Volta uygun İngiliz tarzı priz adaptörü (3 uçlu), Bilgilendirici kitaplar (Lonely Planet-East Africa vs.) almanızı öneririz.

- Yemek Kültürü

Seyahatiniz sırasında ve konaklama yapılan yerlerdeki restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağına yer vermektedir. Menülerde;  kuzu, dana ve tavuk eti yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca Hint mutfağından da yemeklere yer verilmektedir. Yemeklerden sonra mutlaka meyve ve kahve sunulmaktadır. 

- Alışveriş

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ağaç işi oyma hediyelikler (özellikle Abanoz ağacı) çokça bulunmaktadır.

bottom of page