top of page

Serengeti Safari & Büyük Göç Turu

69957381-africa-wallpapers.jpg
SERENGETİ SAFARİ
& Büyük Göç

Turumuz Hakkında...

Büyük Göç'ün izinde ünlü Serengeti’nin kalbine açılan pencere niteliğindeki bu turumuz, Tarangire Milli Parkı’nda başlayıp Serengeti’nin muhteşem güzellikleri içinde devam ediyor. Serengeti’de geçireceğimiz unutulmaz 2 günün ardından dünyaca ünlü Ngorongoro Krateri Koruma Alanında öğleden sonra ve sabah olmak üzere 2 safari yapıyoruz. Tanzanya'nın en ünlü parklarından olan Manyara Gölü Milli Parkındaki safarimizden sonra Arusha'ya dönüyor ve veda yemeğimizin ardından İstanbul yolculuğumuza başlıyoruz.

Görülebilecek Hayvanlar

Aslan, Fil, Bufalo, Öküz Başlı Antilop (Gnu), Leopar, Çita, Hipopotam, Timsah, Zebra, Ceylan (Gazel), Afrika Antilobu (Topi), Eland, Zürafa, Sırtlan, Çakal ve Gergedan.

Konaklama & Oteller

Mt. Meru Hotel (1), Escarpment Luxury Lodge (1), Baobab Serengeti Camp (2), Ngorongoro Farm House (1)

20 - 26 Haziran arası Türk Havayolları ile 7 Gün
Serengeti Safari & Büyük Göç Turu $2.450 + THY

Tur Kodu:

SSBG7-HZRN23

Süresi

7 gün

Grup Sayısı:

6-24 kişi

Tarihler

20 - 26 HAZİRAN 2023

Rehber

Lokal Safari rehberleri 

8 Kişi üzeri katılım durumunda 

Türk Tur Lideri gruba eşlik edecektir.

Seyahat Şekli:

7 kişilik 4 X 4 Toyota Land Cruiser

Konaklama

Safari Lodge ve Lüks Çadır Kampı, Şehir Oteli

Tura dahil
Hizmetler:

* Tüm havalimanı ve Otel transferleri,
* Tüm Safariler - Safariler ve ulaşım 7 veya 8 Kişilik Toyota Land Cruiser Safari araçlarımızla sağlanmaktadır.
* Tüm Milli Park Giriş Ücretleri,
* Programınızda yer alan Safari Otellerinde 4 gece tam pansiyon konaklama
* Mt. Meru Hotel’de Hotel’de 1 gece oda-kahvaltı bazında konaklama
* Masai Kabile Ziyareti
* Havalimanı Vergileri
* İngilizce konuşan Safari

* Rehberi/Şoför.

Gezilecek
bölgeler:

Arusha (1 gece)
Tarangire Milli Parkı (1 gece)
Serengeti Milli Parkı (2 gece)
Ngorongoro Krateri (1 gece)

Manyara Gölü Milli Parkı

Oteller

İki Kişilik Odada Kişi Başı Yetişkin 

$2.450 + THY

İki kişilik Odada Tek Konaklama Farkı 

550 USD

.

.

.

.

 Sorularınız için lütfen bize yazın 

Teşekkürler! Gönderildi

1. GÜN: İSTANBUL - ARUSHA (TANZANYA)        20.06.2023

Tarifeli uçağımızın kalkış saatine bağlı olarak akşam 16:00'da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar kontuarında buluşuyor, pasaport ve bilet işlemlerimizin ardından 18:45'de Tanzanya’ya hareket ediyoruz. Geceleme uçakta... Ertesi sabaha karşı 01:55'de (21.06.2023) Kilimanjaro Uluslarası Havalimanına varışımızın ardından vize işlemlerimizi tamamlıyor ve firma yetkililerimiz tarafından karşılanarak 1 saatlik transfer ile Arusha’daki otelimize ulaşıyoruz.
Konaklama oda-kahvaltı bazında Mt. Meru Hotel’de olacaktır.

 2. GÜN:  ARUSHA - TARANGİRE MİLLİ PARKI     21.06.2023

Sabaha karşı 01:55'de Kilimanjaro Uluslarası Havalimanına varışımızın ardından vize işlemlerimizi tamamlıyor ve firma yetkililerimiz tarafından karşılanarak 1 saatlik transfer ile Arusha’daki otelimize ulaşıyoruz. Kahvaltımızın ardından safari araçlarımıza yerleşerek Tarangire Milli Parkına doğru hareket ediyoruz. Öğlene doğru parka giriş yapıyo öğle yemeğimizi Milli Park içerisindeki Lodge’da alıyor ve yemek sonrasında safarimize devam ediyoruz. Gün batımından önce safarimizi bitiriyor ve Lake Manyara bölgesinde konaklayacağımız Lodge’a geçiyoruz. Check-in işlemi sonrası odalarımıza yerleşiyor ve akşam yemeğimiz için hazırlanıyoruz.
 

Tarangire Milli Parkı Özellikle kurak sezonda barındırdığı vahşi yaşam zenginliğiyle ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Tarangire Milli Parkı, hayvan çeşitliliği bakımından sıralamada Serengeti’den hemen sonra gelmektedir. Tanzanya’daki en kalabalık fil nüfusuna da ev sahipliği yapan Tarangire Milli Parkı, bazı kurak bölge antiloplar türlerinin de sıkça görülebildiği yegane yaşam alanıdır. Ayrıca kurak mevsimde Manyara Milli Parkından buraya göç eden binlerce hayvana da tanık olabilirsiniz...

Akşam yemeği ve konaklama Escarpment Luxury Lodge’da olacaktır.

3. GÜN:  TARANGİRE MİLLİ PARKI - SERENGETİ     22.06.2023

Kahvaltımız sonrasında Tarangire Milli Parkından ayrılıyor ve Ngorongoro Bölgesi üzerinden safari yaparak katedeceğimiz yaklaşık 5-6 saatlik yolculukla Serengeti Milli Parkına hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi picnic lunch şeklinde alıyor ve öğleden sonra Serengeti Milli Parkınaa giriş yapıyoruz. Safarimize bu kez Serengeti Milli Parkında devam ediyoruz. Gün batımına doğru safarimizi tamamlayarak lüks çadır kampımıza geçiyoruz. 

Serengeti Milli Parkı, yaklaşık 15 bin km2’ye varan uçsuz bucaksız düzlükleri, bu düzlüklerde otlak arayışındaki yüzlerce çeşit otçul havyanları ve yine bunların peşindeki etoburları ile Tanzanya’nın dünyaca ünlü vahşi yaşam alanını oluşturur. “Büyük Göç”ün yaşandığı düzlükler olmasının yanı sıra Serengeti Milli Parkı, barındırdığı aslan nüfusu ile de haklı bir üne sahiptir.  Ayrıca bu geniş ve verimli düzlükler, Afrika’da görebileceğiniz en sağlıklı çita, zebra, zürafa ve antilop türlerine de ev sahipliği yapar.

Akşam yemeği ve konaklama Baobab Serengeti Camp’te olacaktır. 


4. GÜN:  SERENGETİ’DE SAFARİ     23.06.2023

Bugün tüm günümüzü, büyüleyici güzellikleri ve geniş düzlükleriyle ünlü Serengeti Milli Parkında sabah ve öğleden sonra yapacağınız safariler ile geçiriyoruz. Yüzyıllardır değişmeyen yaşam alışkanlıklarıyla ünlü Masai Kabilesinin yaşam alanı  olan Masai Köyü ziyaretimizi bugün gerçekleştiriyoruz.

Büyük Göç 

Yılda 2 kez, yağmurlara da bağlı olarak, 1,3 milyon öküz başlı antilop (gnu), 200,000  zebra ve 300,000 Thompson’s ceylanı 800 km. yol kat ederek yiyecek arayışı içinde Serengeti’den Masai Mara’ya doğru göç ederler. “Büyük Göç”ün kesin zamanı yağmurlara bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle göç eden otoburlar, Mayıs sonu gibi, bazen 3-4 gün bazen ise 3-4 hafta içinde toparlanarak bu uzun yolculuklarına başlarlar. Serengeti’den başlayan yolculukları, vahşi yaşamın doğal sürecindeki kayıplarla 3-4 ay sonra Kenya’daki Masai Mara Milli Parkında son bulacaktır...

Konaklama tam pansion bazında Baobab Serengeti Camp’te olacaktır.​

5. GÜN:  SERENGETİ MİLLİ PARKI - NGORONGORO KRATERİ     24.06.2023

Sabah kahvaltımızın ardından lunch box’larımızla Serengeti’deki kampımızdan ayrılıyor ve yaklaşık 2.5 saatlik yolculukla Ngorongoro’ya hareket ediyoruz. Parka girişimizi yaparak tüm günümüzü geçirmek üzere krater tabanına iniyoruz. Bugün öğle yemeğimizi picnic lunch şeklinde krater tabanındaki göl kıyısında alıyor ve günün kalanında bu eşsiz coğrafyada safari yapıyoruz.
 

Ngorongoro Krateri 

Dünya’nın 8. Harikası olarak da nitelendirilen Ngorongoro Krateri, Afrika’nın en bilinen doğal yaşam alanlarından biridir. Dünya mirası listesinde yer alan Krater, 20 km. genişliği, kapladığı 264 km2 yüzölçümü ve 610-760 metre arasında değişen derinliğiyle dünyanın en büyük volkanik kraterini oluşturur.
Kendine özgü iklimi ile Krater, bünyesindeki otlakları, bataklıkları, ormanları, tatlı su gölü ve çok zengin doğal yaşamı ile kendi başına bir eko sistem oluşturur.

 

Öğle yemeğimizi picnic lunch şeklinde kraterde aldıktan sonra öğleden sonra 16:00 civarında safarimizi tamamlıyor ve otelimize hareket ediyoruz. Kahve plantasyonları içine kurulu, muhteşem bir bahçeye sahip otelimizde keyifli vakit geçiriyoruz.

Konaklama full pansiyon bazında Ngorongoro Farm House'da olacaktır.

6. GÜN:  NGORONGORO - LAKE MANYARA MİLLİ PARKI - ARUSHA     25.06.2023

Bu sabah kahvaltımızın ardından Ngorongoro’dan ayrılarak Tanzanya’da safari yapacağımız 4. Milli Park olan Manyara Gölü Milli Parkına hareket ediyoruz. Öğleden sonra 17.00’ye kadar parkta safari yapıyor ve ardından akşam yemeğimiz için Arusha’ya dönüyoruz. Rahat bir ortamda son akşam yemeğimizi alıyor ve veda yemeğimiz sonrası İstanbul uçuşumuzu gerçekleştirmek üzere Kilimanjaro Havalimanına transferimiz sağlanıyor. Saat 23.30 civarında havalimanına varıyor ve 02.50’deki uçuşumuz için check-in işlemlerimizi tamamlıyoruz.

7. GÜN: İSTANBUL'A DÖNÜŞ      26.06.2023 

Sabah 02:50'de uçuşumuz için check-in işlemlerimizi tamamlıyoruz. Sabah 02:50'deki uçağımız ile İstanbul'a hareket ediyor ve 7 saatlik uçuşumuz sonrasında öğlen 11:55'de İstanbul'a varıyoruz.

Biriktirdiğimiz keyifli Afrika anılarımızla, yeniden görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz...

Sıkça Sorulan Sorular

-SAĞLIK
Türkiye'den çıkışlı direkt uçuşla Tanzanya veya Zanzibar'a ulaşılması durumunda Sarı Humma Aşısı zorunlu değildir.  Genel olarak aşı olunması önerilmekle birlikte, eğer sağlık açısından herhangi bir engeliniz var ise en doğru yönlendirmeyi doktorunuzdan almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte yanınıza sıtma hapı ve sinek kovucu sprey bulundurmanızda fayda var. Tüm konaklamalarda odalarda kullanımınız için kapalı şişe suyu bulunmaktadır.

- PCR & AŞI PROTOKOLLERİ

Tanzanya'ya girişte 2 Doz Covid-19 aşı yaptırmış ve aşı sertifikası olan yolcular (BİONTECH veya SINOVAC) negatif PCR testi ibraz etmek zorunlu değildir.  Geçerli aşı sertifikası bulunmayan yolcular 72 saat öncesinde sonucu alınmış negatif PCR testi ile ülkeye girişe izin vermektedir.  5 yaşından küçük çocukların negatif PCR test sonucu veya Aşı sertifikası ibrazı zorunluluğu bulunmamaktadır. Aşı sertifikası bulunmayan 5-12 Yaş aralığındaki çocuk yolculardan negatif PCR testi istenmektedir.

- SEYAHAT ZAMANLAMASI

Tanzanya’ya, yağmurlu sezon olan Nisan-Mayıs ayları dışında 10 ay boyunca gidilebilir. Bununla birlikte seyahat için en uygun aylar, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Aralık aylarıdır. Ocak, Şubat, Mart ve Haziran aylarında da turist kalabalığı kısmen az olacağından tercih edilebilir.

- VİZE BİLGİLERİ

Tanzanya’ya girişte e-vize uygulanmaktadır. 6 ay geçerli pasaport olması durumunda, seyahat öncesinde 50 USD karşılığı online olarak yapılabilen e-vize başvurusu sonucunda gönderilen e-vize Zanzibar Havalimanında  ibraz edilerek  ülkeye giriş yapılabilmektedir. 

- UÇUŞ SÜRELERİ

İstanbul - Zanzibar uçuşu THY ile 9 saat 20 dakika sürmektedir. Zanzibar - İstanbul uçuşu THY ile 8 saat 50 dakika sürmektedir.

 - PARA BİRİMİ

 Tanzanya'da para birimi Tanzanya Şilini'dir. Yanınıza USD veya EUR aldığınız takdirde kolayca değiştirebilirsiniz. USD kullanımı daha yaygındır.

- SAAT DİLİMİ

Türkiye ile Tanzanya ve Zanzibar arasında yazın (ileri saat uygulaması geçerli iken) saat farkı bulunmamaktadır. Kışın ise Tanzanya ve Zanzibar, Türkiye'den 1 saat ilerdedir.

- CEP TELEFONU KULLANIMI

Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız rahatlıkla kullanılmaktadır. Safari sırasında ise bazı bölgelerde şebeke sorunu olabilmektedir. 

- ELEKTRİK

Tanzanya ve Zanzibar'da elektrik akımı 220 volttur. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşur. Seyahatiniz öncesinde mutlaka adaptörünüzü almanızı öneririz, otellerde temini oldukça zor olmaktadır.

- SEYAHAT SIRASINDA KIYAFET SEÇİMİ VE GEREKLİ OLABİLECEK EŞYALAR

Gün içerisinde tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont/polar alınması önerilir. Safariler sırasında genellikle uzun kollu, ince pamuklu gömlek ve ince pantolon giyebilirsiniz.  Renk seçiminizde, haki, yeşil veya kahverengi, fazla cebe sahip giysileri tercih edebilirsiniz. Bunlarla birlikte yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, sinek kovucu, fotoğraf makinesi, dürdün, video kamera ve bunların şarj aletleri, yedek hafıza kartları,  220 Volta uygun İngiliz tarzı priz adaptörü (3 uçlu), Bilgilendirici kitaplar (Lonely Planet-East Africa vs.) almanızı öneririz.

- YEMEK KÜLTÜRÜ

Seyahatiniz sırasında ve konaklama yapılan yerlerdeki restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağına yer vermektedir. Menülerde; kuzu, dana ve tavuk eti yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca Hint mutfağından da yemeklere yer verilmektedir. Yemeklerden sonra mutlaka meyve ve kahve sunulmaktadır. 

- ALIŞVERİŞ

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ağaç işi oyma hediyelikler (özellikle Abanoz ağacı) çokça bulunmaktadır.

bottom of page