top of page

Uganda Safari & Dağ Gorili Keşfi

Silverback4_düzenlendi.jpg
Uganda Safari &
Dağ Gorili Keşfi

Turumuz Hakkında...

 Dağ Gorillerinin izinde yapacağımız bu safari programı, Uganda'nın kültürünü, doğasını ve yaban hayatını birlikte deneyimleme fırsatı sunar. Afrika'da geleneksel bir safariyi ve Goril gözlemini birlikte harmanlayan bu programımız, ara uçuş ile ulaşabileceğimiz Uganda'nın en ünlü doğal yaşam alanı olan Quenn Elizabeth Milli Parkı'nda yapacağımız kara ve nehir safarileri ile başlıyor. Ardından, yaban hayatı çeşitliliği ile ünlü Bwindi Ormanı Milli Parkına geçerek soyu tükenmekte olan Dağ Gorilleriyle sıra dışı bir trekking deneyimi yaşıyoruz. Bu muhteşem vahşi yaşam parkında, insanoğluna DNA olarak en yakın canlılardan biri olan Dağ Gorilleriyle kendi yaşam alanlarında unutamayacağımız 1 saat geçiriyoruz. Entebbe'ye dönüşümüzde yapacağınız şehir turumuzda ise, 7 Tepeli Şehir olarak bilinen Kampala'yı ve canayakın insanlarını keşfediyor, kültürel yerleriniz geziyoruz

Görülebilecek Hayvanlar

Dağ Gorilleri, Aslan, Fil, Bufalo, Zebra, Timsah, Antiloplar, Kuş Türleri ve Primatlar (Maymungiller)

Konaklama & Oteller

4* Şehir Oteli, 4*-5* Safari Lodge & Dağ Oteli

Türk Havayolları direkt uçuş ile 7 Gün
Uganda Safari & Gorili Keşif Turu 
$4.490 USD

Tur Kodu:

USGG7

Süresi

7 GÜN

Grup Sayısı:

5'er kişilik Gruplar, Max. 15 Kişi 

Tarihler

8 - 14 EKİM 2024

23 - 29 KASIM 2024

Rehber

Lokal Safari rehberleri 

15 Kişi katılım durumunda 

Türk Tur Lideri gruba eşlik edecektir.

Seyahat Şekli:

7 kişilik 4 X 4 Toyota Land Cruiser

Konaklama

4* Şehir Oteli, 4* Safari Lodge ve Dağ Oteli

Tura dahil
Hizmetler:

Türk Havayolları ile İstanbul-Entebbe-İstanbul direkt uçuşları, tüm transferler, Programdaki yer alan yemekler, tüm Safariler, günde kişi başı 1 litre su, tüm milli park girişleri, Goril gözlem izni,  havalimanı vergileri, İngilizce konuşan Safari rehberi/Şoför.

Gezilecek
bölgeler:

Entebbe (2 gece)

Queen Elizabeth Milli Parkı  (2 Gece)

Bwindi Ormanı Milli Parkı (2 Gece)

Oteller

İki Kişilik Odada Kişi Başı Yetişkin 

$4.490 USD

İki kişilik Odada Tek Konaklama Farkı 

$550

2 Yetişkin ile kalan Çocuk Misafir

(2-11 yaş)

Lütfen Fiyat Sorunuz

Ayrı odada kalan Çocuk Misafir

(2-11 yaş)

Lütfen Fiyat Sorunuz

 Sorularınız için lütfen bize yazın 

Teşekkürler! Gönderildi

1. GÜN   İSTANBUL - ENTEBBE
Tarifeli uçağınızın kalkış saatine bağlı olarak öğleden sonra 16:00'da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar kontuarında buluşuyor, pasaport ve bilet işlemlerinizin ardından 18:35'de Entebbe'ye hareket ediyorsunuz. Geceleme uçakta...

2. GÜN   ENTEBBE - QUEEN ELIZABETH MİLLİ PARKI

Saat 03:50'de Entebbe Uluslararası Havalimanına varışımızı takiben gümrük ve pasaport kontrolden geçiyor ve firma yetkililerimiz tarafından karşılanarak otelimize transferimiz sağlanıyor.

Konaklama oda-kahvaltı bazında Admas Grand Hotel’de olacaktır.

Kahvaltımızı otelimizde alıyor ve ardından Quenn Elizabeth Milli Parkına yakın konuşlanmış Mweya’ya uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Mweya’ya inişte pistte safari rehberimiz tarafından karşılanıyor ve konaklayacağımız Safari otelimize transferimiz sağlanıyor.

Konaklama tam pansion bazında Mweya Safari Lodge’da olacaktır.

 

3. GÜN  QUENN ELIZABETH MİLLİ PARKI'INDA SAFARİ

Kahvaltımızı safari otelimizde alıyor ve ardından paketlenmiş öğle yemeğimizle Lodge’dan ayrılıyor ve Milli Parktaki safarimize başlıyoruz. Milli Parkın Kasenyi bölgesinde yapacağımız safarimizde aslan, bufalo, fil ve çok sayıda Uganda’ya özgü antilop türlerini ve diğer antilopları görebileceğiz.
Öğleden sonra ise, Kazinga Kanalında yaklaşık 2 saat sürecek tekne safarimiz sırasında su aygırı (hipopotam), bufalo sürüleri ve kanalda yaşayan çok sayıda kuş türünü gözlemleme şansı bulacağız. Tekne safarimiz sonrasında tkerar otelimize dönüyor ve akşam yemeğimiz için hazırlık yapıyoruz.

Konaklama tam pansion bazında Mweya Safari Lodge’da olacaktır.

 

4. GÜN   QUENN ELIZABETH MİLLİ PARKI - BWINDI ORMANI MİLLİ PARKI

Kahvaltımızı safari otelimizde alıyor ve ardından Lodge’dan çıkışımızı yaparak Dünya üzerinde soyu tükenmekte olan Dağ Gorillerinin yarısını barındıran Bwindi Ormanı Milli Parkına doğru yola çıkıyoruz. Öğleden sonra safari otelimize varıyor ve öğle yemeğimizin ardından günün kalan kısmını bir sonraki gün yapacağımız yürüyüş öncesi otelimizde dinlenerek geçiriyoruz.  Akşam yemeği otelimizde olacaktır.

Konaklama tam pansion bazında Mahogany Springs Lodge’da olacaktır.

 

5. GÜN   DAĞ GORİLLERİNİN İZİNDE SAFARİ - BWINDI ORMANI MİLLİ PARKI

Bugün, turumuzun en anlamlı günü: Soyu tükenmekte olan ve dünya üzerinde sayıları 1200’lere kadar düşen Dağ Gorillerini göreceğiz! Kahvaltımız sonrasında sabah 06:00’da Lodge’dan ayrılıyor ve paketlenmiş öğle yemeklerimizle Dağ Gorillerini arayışımız sırasında trekking yapacağımız Bwindi Ormanı Ruhija bölgesine yola çıkıyoruz. Ormanın Ruhija girişinde öncelikle kısa bir brifing alıyoruz. Brifing sırasında Dağ Gorili davranışları ve vücut dili, güvenlik önlemleri ve yürüyüşümüz sırasında göreceğimiz Goril ailesi hakkında bilgilendirme yapılıyor. Ardından Dağ Gorllerinin izini süreceğimiz yürüyüşümüze başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında, Goril Ailesiyle rastlaşmamız yaklaşık olarak 2-3 saati bulabilir, hazırlıklı olmalıyız. Bir Dağ Gorili ile göz göze gelmek, eminiz ki sadece Afrika'da değil, tüm dünyadaki en iz bırakan karşılaşmalardan biri olacaktır.
 

Dağ Gorilleri (Gorilla beringei beringei), dünya üzerinde soyu tükenmekte olan türler arasında yer almaktadır. En az 400 Dağ Gorili, deniz seviyesinden 1.160-2.607 metre yükseklikteki Bwindi sıradağlarında yaşarlar. Tamamne otobur olan Dağ Gorilleri, günlük yaşamlarını sürdürürken belli bir mesafeden (yaklaşık 8 metre) onların rütinlerine ortak oluruz. Yavruları çoğu zaman ağaçlara tırmanmaya çalışırken  ve diğer yavrularla oynarken görebilecekken, Gümüş Sırt (Silver Back) adı verilen lider erkek gorili, sürüdeki hakimiyetini gösteren göğsünü yumruklayan hareketler içerisinde görmek gerçekten nefes kesen bir deneyimdir. Çoğu zaman ise son derece barışçıl şekilde bambu dallarını çiğnediklerini veya sosyalleşme aktiviteleri içerisinde birbirlerini temizlediklerini görebilirsiniz.
 

Goril Ailesiyle karşılaşma ve kısa da olsa onların yaşamlarını gözlemleme hiç süphesiz ki hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.
 

Günlük yaşamlarında insan ile karşılaşmak Dağ Gorillerini strese sokabildiği için, yürüyüşümüz sırasında Goril Ailesi ile karşılaştıktan sonra onlarla sadece 1 saat geçirebiliyoruz. Bu 1 saatlik süre, gerek fotoğraflamak gerekse doğal ortamlarında onları izlemek için yeterli bir süre oluyor.

Sonrasında, başlangıç noktamıza geri dönüyor ve Lodge’a transferimizi gerçekleştiriyoruz.

Konaklama tam pansion bazında Mahogany Springs Lodge’da olacaktır.

 

6. GÜN BWINDI ORMANI KORUMA BÖLGESİ - ENTEBBE

Kahvaltıdan sonra Lodge’dan ayrılıyor ve Entebbe uçuşumuz için piste transferimiz sağlanıyor. Yaklaşık 1.5 saatlik uçuşumuz sonrasında Entebbe'ye varıyoruz. Varışımızda rehberimiz tarafından karşılanıyor ve Kampala Şehir Turumuza başlıyoruz. 7 Tepeli Şehir olarak adlandırılan Kampala'yı ve canayakın insanlarını keşfediyor, kültürel yerlerini geziyoruz. Uganda Müzesi ile başlayan gezimiz, pazar yerleri, katedraller  ve parlamento binası ile devam ediyor. Geleneksel Uganda tarzı öğle yemeğimizin ardından (ekstra) Kampala'nın gecekondu semtini görüyor ve ardından otelimize transferimiz gerçekleştiriliyor. Otelimize yerleşiyor ve ertesi gün sabah 05:00'deki uçuşumuz için hazırlıklarımızı tamamlıyor ve dinleniyoruz. 

Konaklama oda-kahvaltı bazında Admas Grand Hotel’de olacaktır.

7. GÜN ENTEBBE - İSTANBUL

Sabaha karşı 05:00'de gerçekleşecek uçuşumuz için saat 02:30'da otelimizin resepsiyonunda hazır bulunuyor ve havalimanı transferimizi gerçekleştiriyoruz  Alana varışta check-in işlemlerimizi tamamlıyor ve 05:00'deki uçuşumuzda İstanbul'a hareket ediyoruz. Yaklaşık 7 saatlik uçuşun ardından öğlen12:15'de İstanbul'a varıyoruz. Hoşgeldiniz.. Belki de hayat boyu hatırlayacağımız Afrika anılarımızla, yeniden görüşmek üzere vedalaşıyoruz. 

Sıkça Sorulan Sorular

-SAĞLIK
Türkiye'den çıkışlı direkt uçuşla Kenya'ya veya Tanzanya'ya ulaşılması durumunda Sarı Humma Aşısı zorunlu değildir.  Ancak, Zanzibar'a (Tanzanya) Kenya'dan yapılan girişlerde aşı karnesi sorulmaktadır. Genel olarak aşı olunması önerilmekle birlikte, eğer sağlık açısından herhangi bir engeliniz var ise en doğru yönlendirmeyi doktorunuzdan almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte yanınıza sıtma hapı ve sinek kovucu sprey bulundurmanızda fayda var. Tüm konaklamalarda odalarda kullanımınız için kapalı şişe suyu bulunmaktadır.

- SEYAHAT ZAMANLAMASI

Kenya’ya, yağmurlu sezon olan Nisan-Mayıs ayları dışında 10 ay boyunca gidilebilir. Bununla birlikte seyahat için en uygun aylar, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Aralık aylarıdır. Ocak, Şubat, Mart ve Haziran aylarında da turist kalabalığı kısmen az olacağından tercih edilebilir. Zanzibar'da da yağmurlu sezon Nisan-Mayıs aylarıdır. Bu aylar dışında her mevsim gidilebilir. 

- VİZE BİLGİLERİ

Kenya’ya girişte vize uygulanmaktadır. 6 aylık geçerli pasaportunuz olması durumunda 50 USD karşılığında giriş kapılarında kolaylıkla Kenya vizesi alınabilmektedir. Zanzibar'a girişte vize uygulanmaktadır. 6 aylık geçerli pasaportunuz olması durumunda 50 USD karşılığında giriş kapılarında kolaylıkla Tanzanya vizesi alınabilmektedir.

- UÇUŞ SÜRELERİ

İstanbul - Nairobi uçuşu THY ile 6 saat 55 dakika sürmektedir. Zanzibar - İstanbul uçuşu THY ile 8 saat 50 dakika sürmektedir.

 - PARA BİRİMİ

Kenya para birimi Kenya Şilini’dir. Tanzanya'da para birimi Tanzanya Şilini'dir. Yanınıza USD veya EUR aldığınız takdirde kolayca değiştirebilirsiniz. USD kullanımı daha yaygındır.

- SAAT DİLİMİ

Türkiye ile Kenya veya Zanzibar (Tanzanya) arasında yazın (ileri saat uygulaması geçerli iken) saat farkı bulunmamaktadır. Kışın ise Kenya ve Zanzibar (Tanzanya), Türkiye'den 1 saat ilerdedir.

- CEP TELEFONU KULLANIMI

Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız rahatlıkla kullanılmaktadır. Safari sırasında ise bazı bölgelerde şebeke sorunu olabilmektedir. 

- ELEKTRİK

Kenya ve Zanzibar'da (Tanzanya) elektrik akımı 220 volttur. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşur. Seyahatiniz öncesinde mutlaka adaptörünüzü almanızı öneririz, otellerde temini oldukça zor olmaktadır.

- SEYAHAT SIRASINDA KIYAFET SEÇİMİ VE GEREKLİ OLABİLECEK EŞYALAR

Gün içerisinde tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont/polar alınması önerilir. Safariler sırasında genellikle uzun kollu, ince pamuklu gömlek ve ince pantolon giyebilirsiniz.  Renk seçiminizde, haki, yeşil veya kahverengi, fazla cebe sahip giysileri tercih edebilirsiniz. Bunlarla birlikte yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, sinek kovucu, fotoğraf makinesi, dürdün, video kamera ve bunların şarj aletleri, yedek hafıza kartları,  220 Volta uygun İngiliz tarzı priz adaptörü (3 uçlu), Bilgilendirici kitaplar (Lonely Planet-East Africa vs.) almanızı öneririz.

- YEMEK KÜLTÜRÜ

Seyahatiniz sırasında ve konaklama yapılan yerlerdeki restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağına yer vermektedir. Menülerde; kuzu, dana ve tavuk eti yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca Hint mutfağından da yemeklere yer verilmektedir. Yemeklerden sonra mutlaka meyve ve kahve sunulmaktadır. 

- ALIŞVERİŞ

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ağaç işi oyma hediyelikler (özellikle Abanoz ağacı) çokça bulunmaktadır.

bottom of page