top of page

Tanzanya’da Safari İçin En İyi Beş Seçenek

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2019

Tanzanya’da bir safari turu planlıyorsanız, gün sayınıza göre aşağıdaki bölgeleri tur planınıza dâhil edebilirsiniz. Bölgeler arasındaki mesafeleri de dikkate almayı unutmayın. Bir hafta civarında bir safari planlıyorsanız, her yeri üstünkörü görmektense birbirine yakın birkaç seçeneği bir araya getirerek gün içerisindeki zamanınızı hayvanların izini sürmeye harcamalısınız. Çok yeri görmeye dayalı bir tur planı, zamanınızı parklar arasındaki yolculuklarda harcayarak daha az safari yapmanıza ve doğal yaşamın içinde az zaman geçirmenize neden olabilir. Şimdi Tanzanya’da safari için en uygun bölgelere geçelim:


1-Serengeti Milli Parkı

Unesco’nun Dünya Miras Listesinde yer alan Serengeti Milli Parkı, safari için vazgeçilmez bir bölge. 14.750 km2’lik geniş düzlüklere sahip Serengeti Milli Parkı Afrika’nın 5 büyüğü (Big Five) olarak bilinen “Aslan, Leopar, Fil, Gergedan ve Bufaloların tümünü görebileceğiniz, beş yüz farklı kuş türü ve çok sayıda başka canlıya ev sahipliği yapan bir bölge. İyi bir gözlem yapabilmek ve farklı anları yakalayabilmek için Serengeti’de en az birkaç gün geçirmeyi düşünmelisiniz. Bir buçuk milyon öküz başlı antilop ve iki yüz elli bin zebranın katıldığı Büyük Göçün (Great Migration) izlenmesi için de en çok tercih edilen bölge olan Serengeti Milli Parkında beş büyükler dışında su aygırı, impala, sırtlan, ceylan, babun, zürafa, kartal, devekuşu, leylek ve çok sayıda farklı türü bir arada görebilirsiniz.

2-Ngorongoro Krateri

Masai dilinde “Hayatın Hediyesi” anlamına gelen Ngorongoro Krateri ve çevresindeki koruma alanı da Serengeti gibi Unesco’nun Dünya Miras Listesinde yer alıyor. Ngorongoro krateri bundan yaklaşık üç milyon yıl önce gerçekleşen bir volkanik patlama sonrasındaki çöküntüyle oluşmuş aktif olmayan bir krater. Tanzanya’daki diğer koruma alanlarından en önemli farkı ise, Ngorongoro’nun yaban hayatının yanında insan yerleşimine de izin verilen tek koruma alanı olması. Bölgede yer alan Oldupai Gorge, insan evriminin ilk halkalarına ilişkin fosillere ev sahipliği yapan ve insan türünün gelişimine ilişkin çok önemli bilgiler içeren bir bölge. 25 bin kadar büyükbaş hayvanın yaşadığı Ngorongoro Koruma Alanı aslan, fil, zebra, bufalo, timsah, çita, leopar ve su aygırı gibi çok sayıda farklı türü barındırmaktadır.

3-Manyara Gölü Milli Parkı