top of page

Ngorongoro Krateri ve Koruma Alanı

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2019

Tanzanya’da yer alan Ngorongoro Koruma Alanı, Unesco’nun dünya miras listesinde yer alan özel bir bölge olup Arusha şehrinin 180 km batısında yer alıyor. Adını, içinde yer alan Ngorongoro kraterinden alan koruma alanı çok sayıda hayvana ev sahipliği yapıyor. Ngorongoro kraterinin diğer milli parklara göre en önemli farklarından biri içinde insanların da yaşamasına izin verilen tek koruma alanı olması. Koruma alanının içinde ağırlıklı olarak Masai’ler yaşıyor. Ngorongoro sözcüğü Masai dilinde “Yaşamın Armağanı” anlamına geliyor.

Ngorongoro’nun Batı Toplumları Tarafından Keşfedilmesi 📷

Batı toplumlarının 1892’ye kadar keşfetmediği Ngorongoro Bölgesine ilk ziyaret Oscar Bauman tarafından 1892 yılında gerçekleşmiş. Daha sonraki yıllardaysa iki Alman kardeş bölgeye yerleşerek tarım yapmaya başlamış. Bir zaman sonra bu iki kardeş Almanya’dan gelen arkadaşlarını eğlendirmek için sık sık av partileri düzenlemeye başlamış. 1921’deki Koruma Alanı Düzenlemeleriyle bir bölümünde av yasağı başlayan Ngorongoro Koruma Alanı 1928 yılında tümüyle avlanmaya yasak hale getirilmiş.

Ngorongoro Krateri ve Olduvai Gorge

Ngorongoro Koruma Alanının en belirgin coğrafi özelliği, içinde yer alan ve el değmemiş bir güzelliğe sahip sönmüş bir yanardağ olan Ngorongoro Krateri. İki, üç milyon yıl önce patladığı düşünülen yanardağın bacasının içinde yaklaşık 610 metre derinlikte ve 260 kilometrekare yüzölçümüne sahip büyük bir çöküntü oluşmuş. Afrika’nın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilen Ngorongoro Kraterinin içinde Magadi Gölü ve birkaç tane daha su kaynağı bulunuyor.

Bölgeye ziyaret edenlerin gözde duraklarından birisi ilk insanların ayak izlerini görebilecekleri Olduvai Gorge. İnsanın evrimiyle ilgilenenler için eşsiz bulgulara sahip Olduvai Gorge ( veya Oldupai Gorge) Ngorongoro Koruma Alanının sınırları içinde yer alıyor.

Koruma Alanındaki Hayvanlar ve Yaban Hayatı

Kraterin içinde 25.000 civarında hayvan yaşıyor. Kraterdeki yaban hayatı içinde bufalo, öküz başlı antilop, devekuşu, gergedan, fil, zebra, Masai aslanı, ceylan, flamingo ve çok sayıda farklı kuş çeşidi yer alıyor. Timsah, impala ve zürafanın olmadığı bölgede leopar ve çita sayısı da oldukça az. Elbette Ngorongoro Koruma Alanının içinde Ngorongoro Kraterinin içindeki bölgede yaşayan hayvan sayısından çok daha fazlası var.

Konaklama, Safari ve Diğer Kurallar Artan ziyaretçi sayısına bağlı olarak Ngorongoro Koruma Alanında çok sayıda otel yer almakla birlikte lüks otellerin yapımı da hâlâ büyük bir hızla sürüyor.

Sabah 06:00 ile 18:00 arasında açık olan koruma alanındaki Ngorongoro Krateri ve Oldupai Gorge bölgesi ancak lisanslı bir rehberle birlikte gezilebiliyor. Sadece araziye uygun araçların içeri girmesine izin verilen bölgede ana yolların dışında off-road sürüşü yapmak ve belirli alanlar dışında araçlardan dışarı çıkmak yasak. Bitki, kök, canlı hayvan, kaya, kalıntı gibi hiçbir şeyin koruma alanı dışına çıkartılmasına izin verilmeyen bölgedeki araçlar için hız limiti 25 km/saat. Köpek veya evcil hayvan kabul edilmeyen bölgede bir hayvan grubunun ya da öldürülmüş bir canlının yanına beşten fazla aracın yanaşmasına izin verilmiyor.

Ngorongoro Koruma Alanı içinde, özellikle Oldupai Gorge ziyaretinizde yürüyerek safari yapabileceğiniz rotalar da yer alıyor ancak bunun için uyulması gereken kurallarla alınması gereken önlemlere dikkat etmenizde yarar var.

171 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page